Předcházet migrénám a depresím může jít ruku v ruce. Obě tato onemocnění se totiž navzájem ovlivňují, a to i v rámci prevence. Zdravý životní styl a vhodný režim vám mohou pomoci vyrovnat se jak s migrénou, tak i případnou depresí. Pojďme si říct, jak na to.
1. Strava1,2
Jíst zdravě, v pravidelných časech a přiměřených denních dávkách může rozhodně podpořit vaši celkovou náladu. Vyvážená strava navíc udrží vaše tělo fit a připravené zdolávat možné překážky. Nadměrně kalorická strava s nedostatkem pohybu může vést k obezitě s komplikacemi, jako jsou například vysoký krevní tlak, zažívací obtíže nebo cukrovka. Všechny tyto zdravotní komplikace mohou snižovat odolnost vůči stresu, a naopak zvyšovat pravděpodobnost vzniku depresivního ladění. Jak na zdravé stravování, zjistíte v článku Migréna a racionální stravování.
2. Pravidelný pohyb1,3
Pravidelné cvičení a procházky ve dnech, kdy vás migréna netrápí, jsou při prevenci migrény i deprese určitě vhodnou volbou. Díky cvičení se také budete cítit šťastnější a plní energie, což pomůže i vašemu duševnímu zdraví. Vše je o potřebné vyváženosti. Vykompenzovat duševní zátěž, vyplavit endorfiny, posílit kardiovaskulární systém a vyvětrat si hlavu. Více tipů v článku Migréna a zdravý životní styl.
3. Snížení stresu1,2,3
Zvládání stresu je dalším důležitým faktorem při předcházení atak migrény, deprese a úzkostí. Zkuste se dráždivým podnětům vyhnout nebo je alespoň omezit. Pro vaše celkové zdraví budou mentální pohoda a klid rozhodně přínosné. Pro začátek určitě pomůže nebrat si více fyzické i psychické zátěže, než je nutné, a dělat takovou činnost, která nás uspokojuje po duševní i finanční stránce.
4. Relaxační techniky a odpočinek1,3
Udržet si duševní pohodu vám mohou pomoci i relaxační techniky a odpočinkové aktivity. Zkuste si najít pohodovou činnost, která vás těší a přináší vám do života radost a pozitivní emoce. Pro někoho to může být zahradničení a čtení, pro jiného sport a divadlo. Z relaxačních technik můžete vyzkoušet například jógu, meditační cvičení, akupunkturu nebo masáž.
Dodržování zásad zdravého životního stylu a správného režimu může pomoci jak v předcházení depresí, tak v předcházení migrén. Vždy je ale nutné zdravotní stav konzultovat s odborníkem. Pokud se u vás objevuje neadekvátní pocit smutku po dobu delší, než je dva týdny, vyhledejte pomoc odborníka. Deprese se běžně léčí pomocí psychoterapie a případné medikace. Více k projevům deprese v článku Migréna a deprese.
Pro předcházení migrén se zdravý životní styl a vhodný režim kombinuje také s tím, že se vyhýbáme spouštěčům, o kterých si můžete více přečíst v článku Spouštěče migrény. Pokud se záchvaty migrény objevují s vysokou frekvencí a/nebo intenzitou, lékař může zvolit také preventivní léčbu, která dokáže snížit intenzitu a frekvenci záchvatů. Více o preventivní léčbě zde.
______
1 Healthline. Depression Headaches: What to Know. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/headache/depression-headaches#treatments, poslední přístup 14. 5. 2020.
2 Kábrt J. Deprese a úzkosti. Dostupné z: https://programhplus.cz/deprese-a-uzkosti, poslední přístup 14. 5. 2020.
3 Grenar P. Prevence deprese. Český rozhlas. Dostupné z: https://region.rozhlas.cz/prevence-deprese-7737342, poslední přístup 14. 5. 2020.