Záchvat migrény je závažný zdravotní stav, který je náročný pro celý náš organismus, a to jak po stránce fyzické, tak psychické. Proto by lidé trpící migrénou více než kdo jiný měli pracovat na tom, aby své tělo co nejvíce posilovali a drželi v kondici. Musí se totiž potýkat s onemocněním, které přichází ve vlnách, znenadání a bez možnosti delší přípravy. I z toho důvodu se hodí být připraven dlouhodobě. Zde přichází na řadu dobře známý zdravý životní styl. Ten vám totiž podle odborníků může pomoci záchvatům migrény předcházet.1 Pojďme si říci pár tipů, jak se obrnit silným zdravím, co konkrétního dělat a čemu se naopak vyhnout.
1. Dostatečný spánek1
Doporučovaných 8 hodin spánku denně může být podceňováno, ale jsou klíčovým prvkem k tomu, abyste se cítili během dne dobře a odpočatě. Ideální je pokusit se chodit spát v pravidelnou hodinu, aby si tělo na tento režim zvyklo. Nedostatek spánku může být dokonce spouštěčem samotného migrenózního záchvatu. Proto je třeba kvalitní spánek nezanedbávat a dopřát tělu odpočinek, který si po dlouhém dni zaslouží.
2. Vhodná strava a dodržování pitného režimu2-4
Možná jste si už sami všimli, že u vás některé potraviny fungují jako jakési spouštěče migrény. Obecně se mezi ně řadí například citrusy, sýry, čokoláda, mořské plody nebo avokádo. Vyřaďte tedy ty, které jsou právě vaším spouštěčem. Naopak není třeba vyřazovat ty, které u vás žádné problémy nezpůsobují, byť jsou mezi typickými spouštěči běžně uváděny. Migrénu však nemusí spouštět pouze potraviny, ale i tekutiny, jakými jsou například kofeinové nápoje nebo alkohol. Doporučené denní množství se pohybuje mezi 1,5 a 2 litry denně. Snažte se pít hlavně čistou neslazenou vodu a vyhýbat se tekutinám, které u vás dle zkušenosti umí migrénu vyprovokovat. Zdravá strava a dobrý přístup k pitnému režimu zkrátka dělají vašemu tělu dobře. Naopak redukční diety, hladovění nebo přejídání mohou být negativním faktorem ovlivňujícím vaši migrénu.
3. Pravidelný pohyb1,3
Trpíte-li na záchvaty migrény, intenzivní sporty nemusejí být tou nejvhodnější aktivitou. To však neznamená, že vám pohyb neprospěje nebo ho dokonce praktikovat nesmíte. Naopak. Ideální je chůze nebo procházky a vyzkoušet můžete třeba i nordic walking, plavání nebo tanec. Je však důležité vědět, kdy je pro vaše tělo lepší se zastavit a odpočinout si. Fyzická aktivita je velmi individuální, někomu může pomoci, zatímco někomu jinému naopak přitížit. Důležité je si umět správně vybrat takovou, která dělá vašemu tělu dobře.
4. Stres pod kontrolou1,2
Stres je obecně jedním z častých spouštěčů migrén. Pokud je tomu tak i u vás, je třeba se ho naučit mít více pod kontrolou. Zvládat jej můžete např. pomocí dechových nebo meditačních technik. Když se cítíte pod tlakem, běžte se projít, ideálně na čerstvý vzduch. Věnujte zvýšenou pozornost hlubokým nádechům a výdechům, které vám mohou pomoci se uklidnit. Dechové techniky umožňují vnímat vlastní tělo více než to, co vás trápí. Pokuste se také regulovat výkyvy špatné nálady, které mohou váš stav zhoršit. Pomoci může například obklopit se zelenou barvou nebo duševní hygiena třeba s pomocí sudoku, křížovek nebo učením cizích jazyků.
Nová součást vašeho denního režimu
Není migréna jako migréna. U jednotlivých záchvatů se vaše projevy, bolesti či doba trvání mohou lišit. Je proto velmi praktické, jak pro vás, tak pro lékaře, zapisovat si veškeré detaily jednotlivých atak, a to včetně toho, co vám dělá nebo nedělá dobře. Zapisovat si můžete například i potenciální spouštěče spojené s konkrétním záchvatem nebo pohybovou aktivitu, po které jste se necítili dobře. Poznat, jak u vás ataky probíhají, je tou správnou cestou k lepší prevenci. K zápisům můžete využít například deník pro záznamy migrény, který najdete na tomto odkazu. Informace tak nezapomenete a nebudou vám splývat dohromady. Navíc mohou lékaři pomoci zhodnotit váš zdravotní stav, určit správnou diagnózu a sledovat průběh onemocnění. Je důležité, abyste své migrény znali. Mluvte o své migréně s lékařem a společně najděte způsob, jak ji zkrotit.
__________
1 IKEM. Migréna. https://www.ikem.cz/cs/migrena/a-1996/, poslední přístup 9. 3. 2020.
2 Migraine Triggers. https://migraine.com/migraine-triggers/, poslední přístup 24. 1. 2019.
3 Czech Headache Society. http://www.czech-hs.cz/laicka-verejnost/lecba-migreny/, poslední přístup 9. 3. 2020.
4 Migraine Trust. https://www.migrainetrust.org/about-migraine/trigger-factors/hypoglycaemia/, poslední přístup 28. 4. 2020.