It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

To, želéčbamigrény není žádný sprint, ale spíše vytrvalostní běh na dlouhou trať,jsme si řekli už v článku Fakta, která byste měli vědět o léčbě migrény. Mohli jste se dozvědět, jaký dopad může mít nadužívání volně dostupných léků proti bolesti a proč je důležité navštívit lékaře. Po posouzení závažnosti vaší migrény může lékař zvolit z několika možností léčby. Jednou z nich je takzvaná preventivní léčba. Pojďme si říct, k čemu vlastně preventivní léčba slouží.

Tři cesty, pro každého jiná1

Závažnost migrény se může velmi lišit a od toho se odvíjí i vhodná léčba. Léčba těžké migrény se běžně skládá ze tří hlavních léčebných směrů: vhodného životního stylu, akutní léčby pro tlumení migrenózních záchvatů a preventivní léčby pro snížení počtu a intenzity záchvatů. U lidí, kteří zažívají migrény méně často a nemají tak závažný průběh, může zcela stačit změna životního stylu spolu s akutní medikací. Obraťte se proto na svého lékaře, který vám pomůže vybrat vhodnou strategii léčby pro zkrocení vaší migrény.

Kdy se zvažuje užívání preventivní léčby1

Preventivní léčba je důležitou součástí léčby zejména těžkých a středně těžkých migrén. Ty mohou být časté, velmi intenzivní a pacient zpravidla zvládá běžné denní aktivity pouze s velkým sebezapřením nebo vůbec. Především v těchto případech se využívá preventivní léčba, která je běžně kombinována s akutní medikací tlumící konkrétní záchvat a doporučením k úpravě životního stylu. Veškeré možnosti léčby vždy konzultujte s lékařem.

Preventivní léčba může snížit počet a intenzitu záchvatů, migrénu však vyléčit nedokáže1,2

S preventivní léčbou je možné snížit počet záchvatů migrény a také jejich intenzitu. Zbavit vás migrény nadobro však nedokáže. Příčina migrény není zcela jasná, je proto důležité přistupovat k léčbě s realistickým očekáváním. Už ale samotná možnost zredukovat počet dnů s migrénou pro vás může znamenat důležitý zlom.

Léčba potřebuje čas, aby zafungovala1,2

Každá nově nasazená léčba potřebuje dostatek času, aby mohla zafungovat. Jestliže začnete s preventivní léčbou a druhý den vás bude bolet hlava, není na místě předpokládat, že léčba nefunguje. Dát léčbě čas působit je ta správná cesta. U preventivní léčby jsou to zpravidla 2–3 měsíce se správným dávkováním, u akutní léčby 2–3 záchvaty.

Při nastavování vhodné léčby může pomoci také deník pro zaznamenávání migrén. Jedná se o užitečnou pomůcku, jak mít své migrény pod dohledem a zůstat na správné cestě k cílové pásce. Jak s ním pracovat, najdete v článku Deník pro záznamy migrény.

__________

1 Everyday Health. Dostupné z: https://www.everydayhealth.com/migraine/facts-about-migraine-treatments/, poslední přístup 23. 3. 2020.
2 Czech Headache Society. Dostupné z: http://www.czech-hs.cz/laicka-verejnost/lecba-migreny/, poslední přístup 23. 3. 2020.